Екипът и мекият характер провалиха поредния хирург министър
Обецата Нанев
Пропадна в чиновническия Бермудски триъгълникПепа Витанова
Добрите хирурзи не стават за министри. Колкото по-големи виртуози са със скалпела, толкова по-малка е вероятността да се превърнат в успешни мениджъри. Бумащината ги обърква и им липсва детективският нюх на д-р Хаус, нужен за управлението на здравеопазване в криза. Спомнете си колко облекчен изглеждаше проф. Радослав Гайдарски, когато напусна кабинета на Станишев. Днес Божидар Нанев изглежда сломен, но скоро ще осъзнае, че с бързото му изваждане от месомелачката на държавната администрация всъщност е извадил късмет.
Нанев е вторият министър на Борисов, след Румяна Желева, който падна в капана на чиновническия Бермудски триъгълник. (Ако Желева имаше компетентни и сърцати съветници, щеше да се яви подготвена пред ЕК.) Нямаме причина да не вярваме на доктора, когато казва: "Подведоха ме, предоверих се на моя заместник." Един министър не може да се занимава с всичко: от ваксините за свински грип до закриването на болници. За добрия министър, както за добрия хирург, екипът е изключително важен. Казват, че мекият и сговорчив характер на Нанев му е изиграл лош номер - вместо да търси нови лица, той заложил на диалога с наследените кадри на тройната коалиция. Но и да беше подменил всичките най-близки до него служители,
нямаше как да изкара от канцелариите целия среден ешелон от лелки и чичковци, застинали във времето на комунизма. Които, ако не са крадливи, са посредствени и мързеливи, а най-често са трите в едно. Те са емблемата на нашия преход и са отговорни в най-голяма степен за провала на повечето правителства през последните 20 г. Пет комисии в МЗ се занимават с лекарствата - от одобрението през ценообразуването до пиара им. При толкова много отговорни фактори Нанев със сигурност не е за затвора. Но трябваше да получи своя урок: "Незнанието не отменя наказанието".
В МЗ смятат, че Нанев е подведен от бившия зам.-министър Любомир Гайдов, който преди да напусне "по лични причини" през октомври, е подготвил документите за сделките с ваксини. По-общо казано, Нанев падна жертва на фармацевтичната мафия и на провокираната от нея "свинска" истерия през есента на м.г. Оставката на министъра освети общоизвестния факт - лекарствата у нас са с най-високите цени в Европа. Злополучният сюжет с по-скъпото "Тамифлу" (така и неизползвано до днес), още един път показва, че е крайно време държавата да наложи фиксирани максимални цени на лекарствата и строги правила при обществените поръчки. Иначе след Нанев ще изгърми и друг.
Преди да стане министър, Нанев бе председател на лекарския съюз. Оглави го през януари 2009 г. - детронира бившия шеф Андрей Кехайов и успя да обедини лекарите около концепцията си за диалог с НЗОК, вдигане на здравната вноска от 6 на 8% и разблокиране на 400-те млн. лв. резерв на касата, затворен в БНБ. Борисов избра обединителя на съсловието за здравен министър, за да тушира опитите на различни лобита да му натрапят свой човек. И Нанев мина от другата страна на барикадата - от защитник на интересите на гилдията се превърна в борец за икономии в здравеопазването. Обяви 10% орязване на здравния бюджет за 2010-а и си спечели гнева на бившите колеги. Когато по Коледа те заплашиха с вълна от улични протести, Нанев направи най-слабохарактерния ход - остави колегата си Дянков да определя здравни бюджети и пътеки и да закрива нерентабилни болници. Предложи смехотворни идеи: да се увеличат приходите от здравни вноски чрез връзването им с други услуги. Да не можеш например да си смениш шофьорската книжка, ако нямаш бележка, че си здравно осигурен. Тази неадекватност му изяде главата.
Едно е сигурно: оставката му няма да тушира за дълго недоволството на медиците, те знаят, че смяната на министъра няма да реши проблемите на здравеопазването. Наясно са и с това, че Нанев не се е облажил от 6-те месеца в МЗ. Той е широкоскроен човек, материално задоволен. Зет е на известния варненски коремен хирург проф. Темелко Темелков, бивш ректор на варненския Медицински университет. Съпругата му Инна Нанева е утвърден рентгенолог, съдружник е в СМДЛ "Томовижън" в морската столица и в частната хирургична болница на баща си "Проф. Темелков".
Общонародната полза от случая Нанев е, че ще бъде обеца на ухото за останалите министри. Те ще внимават вече какво подписват и ще знаят, че ДАНС е Биг Брадърът на новия кабинет - от него нищо не остава скрито.
Споделяне във Facebook