Мързелът удължава дните ни Излежаването до късно, пиенето на газирано, висенето пред компютъра, гърмящата музика в ушите са все навици, които сме свикнали да слагаме в графата на големите злини на всекидневието ни. Учени обаче доказаха още веднъж, че истината не е нито само черна, нито само бяла и че полза може да бъде открита и в привички, които противоречат на здравословния начин на живот, пише в. “Аргументи и факти”.
Компютърните игри помагат да се отслабваВидео- и компютърните игри често са сочени като причина за детското затлъстяване. Учени от университета в Маями обаче смятат точно обратното - че те помагат да се отслабне. Изследователите наблюдавали група момчета, докато те играели с боен симулатор, и забелязали, че сърдечният ритъм и дишането им значително се учестявали, т.е. организмът хабял повече енергия. Затова, заключили учените, вместо да го оставите да виси пред телевизора, пъхнете джойстик в ръцете на хлапето. Така от двете злини все пак се избира по-малката. Истинският спорт обаче не бива да се заменя с игрите.
Нецензурната лексика притъпява болката
Експерти от университета в Кил установили, че продължителното ругаене помага на хората да търпят болката значително по-дълго.
Според вдъхновителя на експеримента д-р Ричард Стивънс изричането на нецензурни думи е свързано с отделяне на адреналин и повишаване на агресията. А тези два фактора, както е било доказано по-рано, способстват за намаляване на чувствителността към болката.
Хазартните игри лекуват депресиятаСилните усещания понякога са по-лоши от наркотиците, но в умерени дози даже лекуват. Учени от университета в Йейл изчислили, че любителите на игрите с пари са по-щастливи и здрави от средностатистическия жител на планетата. Те наблюдавали група хора на около 60 г. и установили, че онези, които не се гнусят от хазарта, са по-удовлетворени и в по-добро умствено състояние. Един приятелски турнир на карти в неделя е достатъчен, за да спаси възрастните от депресия и старческо слабоумие, уверяват изследователите. Причината според тях вероятно е в това, че непрестанната социализация и общуването с връстниците не дават възможност на пенсионерите да се отдадат на тъгата, а сложните игрови задачи стимулират мозъчната дейност.
Следобедният сън стимулира повече от спортаНедостатъкът на сън и напрегнатият работен график са най-краткият път към гроба, предупреждава проф. Питър Акст. Този лекар е убеден, че и при най-натоварения график човек трябва да си дава почивка и да се търкаля, без да да прави нищо, поне по половин час дневно. Това избавя от стреса. В този смисъл хубавият следобеден сън е даже по-полезен от спорта, казва Акст, което е особено актуално за хората над 50 г. Проучвания показали, че пенсионерите губят за аеробика или чистене на къщата тази енергия, която е необходима на организма за обновяване на клетките и защита от инфекциите. Друг аргумент в полза на умерения мързел гласи, че когато витаем в облаците или фантазираме, мозъкът проявява изключителна активност - даже по-голяма, отколкото при концентрация върху сложни логически задачи. С други думи, когато тялото си почива, разумът тренира на пълни обороти...
Изблиците на гняв предотвратяват хипертониятаДълго време отсъствието на самоконтрол бе смятано за един от причинителите на хипертонията и проблемите със сърдечносъдовата система изобщо. Но днес лекарите все повече клонят към мнението, че “изпускането на парата” е полезно за сърцето.
Специалисти от университета Карнеги Мелън в Питсбърг доказаха, че хора, които реагират на стресовите ситуации с умерено раздразнение, са по-малко склонни към повишаване на кръвното. Организмът им отделя по-малко кортизол, наречен хормон на стреса, така че сърцето и съдовете са подложени на по-малки натоварвания.
Учените обясняват това с факта, че епизодичната агресия и раздразнение помагат на човека да си изработи постоянно чувство на контрол и оптимизъм. Напротив - ако поривите винаги се задържат вътре, може дори да се появят хронични страхове, комплекси, потискан стрес, който в крайна сметка да завърши с инфаркт.
Силната музика стимулира мозъкаПоклонниците на нощните купони и шумните рок концерти често са смятани за повърхностни, но напразно. Сътрудници на университета в Манчестър вярват, че въздействието на силната музика ни прави по-щастливи и спасява от депресия и психически разстройства.
Работата е там, че звук, по-силен от 90 децибела, стимулира особен участък на вътрешното ухо - сферичната торбичка - което на свой ред изпраща сигнали в мозъка. Той на свой ред реагира с усещане на удоволствие и радост. Сферичната торбичка фактически е рудиментарен орган, който не участва в процеса на слуха. А участъкът в мозъка, с който е свързана, отговаря за потребността за хранене и за половото влечение. Когато тези желания се удовлетворяват, мозъкът подава на тялото сигнал за удоволствие. Точно така той реагира и на раздразнението на сферичната торбичка.
Газираните напитки укрепват паметтаДаже в газираните напитки, виновни за целулита, диабета, затлъстяването и кариеса, може да бъде намерена известна полза. Невролози от университета в Глазгоу са убедени, че две чаши газирани напитки в денонощието снижават риска от появата на болестта на Алцхаймер и подобряват с 20% паметта. Разбира се, тези напитки не трябва да се използват цял живот, но кратковременна употреба като курс на лечение може да помогне на пенсионерите, които забравят, или пък на студентите, които се готвят за изпити. Доктор Ли Райби дал на група доброволци да се напият със сладка вода и видял, че мозъкът реагира на това с рязко повишение на активността на хипокампа - участъка, отговарящ на създаването на новите спомени. След доза газирани напитки доброволците успели да си спомнят със 17% повече информация, отколкото без нея. (24
Споделяне във Facebook